Brukvovitá zelenina

  • Alternáriová skvrnitost

    Alternáriová skvrnitost

    Na listech se vytváří okrouhlé šedohnědé koncentrické skvrny (tzn.střídají se světlejší a tmavší oblasti v podobě letokruhů) často se žlutým okrajem. Pletivo uvnitř skvrn zasychá a praská. Velikost skvrn je různorodá od drobných až po 1 cm velké. Nejčastěji se vyskytuje u pekingského zelí.

  • Dřepčíci

    Dřepčíci

    Drobní (2-2,5 mm) černí nebo černožlutí brouci, kteří skáčí. Na listech vzcházejících rostlin vykusují drobné (1-1,5 mm) otvory. Při silném výskytu jsou schopni vzcházející porost úplně zničit. Nejčastěji se vyskytují u ředkviček, ředkve a u pekingského nebo čínského zelí.

  • Housenky bělásků, můr a osenic

    Housenky bělásků, můr a osenic

    Housenky těchto motýlů vykusují otvory do listů. Při silnějším napadení mohou ožírat listy tak, že zůstávají jenom hlavní žebra (žilky). Housenky se mohou i vžírat dovnitř hlávek. Místa žíru bývají znečištěna trusem.

  • Jednoděložné (trávovité) plevele

    Jednoděložné (trávovité) plevele

    Z těchto plevelů se nejčastěji vyskytují pýr, ježatka kuří noha, béry atd.

  • Květilka zelná

    Květilka zelná

    Na kořenech jsou bílé, asi 1 cm dlouhé larvy, které okusují kořeny a kořenový krček. Napadené rostliny zpomalují růst, žloutnou, vadnou a při silném napadení odumírají. Rostliny jdou z půdy snadno vytáhnout.

  • Mšice zelná

    Mšice zelná

    Na spodní straně listů a na vegetačních vrcholech sají našedlé mšice poprášené voskovými výpotky. Napadené listy se deformují a žloutnou.

  • Padání klíčních rostlin

    Padání klíčních rostlin

    Dochází k napadení kořenového krčku, který vodnatí, černá a zužuje se. V místě tohoto zúžení ztrácí rostlina pevnost a láme se tzv. padá. Nejčastěji jsou napadány mladé rostlinky po vzejití. Onemocnění se vyskytuje v ohniscích.

  • Plíseň brukvovitých (plíseň zelná)

    Plíseň brukvovitých (plíseň zelná)

    Napadá převážně listy, kde způsobuje listové skvrnitosti. Listy poté postupně žloutnou a odumírají. U starších rostlin napadá zvláště vnější listy (nejstarší). Nejčastěji napadá zelí a květák. U zelí může onemocnění proniknout až do hlávek a způsobovat hnilobu, která se projeví až při skladování.

  • Plodomorka zelná (Bejlomorka zelná)

    Plodomorka zelná (Bejlomorka zelná)

    Drobné 2-3 mm velké larvy napadají z horní strany řapíky listů, ty tloustnou a ohýbají se. Rostliny často nevytvářejí hlávky a naopak vytváří nové postraní výhony. Napadá hlavně květák, hlávkové zelí, kapustu, ředkev a salát.

  • Plži

    Plži

    Okusují stonky, lodyhy i plody. Žilky listů zpravidla nebývají poškozeny. V blízkosti okousaných částí bývá zaschlý lesklý sliz. Plži jsou aktivní v noci a v závislosti na druhu mohou vytvářet až několik generací za rok.