Hrušeň
-
Moniliová hniloba plodů
Plody hnědnou, měknou a hnijí. Na povrchu se vytváří světlé polštářky umístěné v kruzích. Napadené plody buď opadávají nebo vysychají a zůstávají viset na stromech. Ve skladech plody celé zčernají. Vyskytuje se hlavně u plodů napadených škůdci (např. obaleči, vosy) či jinak poškozených (krupobití).
-
Mravenec
Škodí na rostlinách ožíráním plodů a květů včetně poupat .
-
Mšice
Mšice sají na spodní straně listů a na vegetačních vrcholech . Napadené části se deformují a žloutnou. Rostlina je pokryta lepkavou medovicí.
-
Píďalka
Housenky píďalky vyžírají pupeny, listy, květy a plody, do nichž vyžírají velké a hluboké díry. Napadají okrasné a ovocné dřeviny.
-
Plevele
Veškeré plevelné rostliny nacházející se pod stromy či v meziřadí. Postřik nesmí zasáhnout listy ani plody hrušní. Aplikace se nesmí aplikovat při větru, aby nedocházelo k úletu postřikové kapaliny na zelené části rostlin.
-
Plodomorka hrušková
Napadené vyvíjející plody jsou zdeformované, vnitřek plodu je dutý a černý. Toto poškození způsobují nažloutlé 3-4 mm velké larvy škůdce, které plody vyžírají.
-
Rez hrušně (rzivost hrušně)
Na vrchní straně listů se objevují počátkem léta červené až oranžové oválné skvrny. Na spodní straně se vytváří zduřeniny. Jedná se o rez, která přezimuje na jalovcích (jalovec čínský, jalovec klášterský) a k infekcím hrušně poté dochází těsně před květem či v průběhu jejich kvetení.
-
Strupovitost hrušně
Převážně na spodní, ale i na horní straně listů a na plodech vznikají sazovité šedočerné skvrny. Silně poškozené listy a mladé plody opadávají. Starší plody praskají a deformují se.
-
Svilušky
Na listech se objevují žluté skvrny, které se postupně slévají. Žilky listů zůstávají stále zelené. Na spodní straně listů jsou okem vidět drobní pomalu se pohybující roztoči a také se zde vytváří jemná pavučinka. Vyskytuje se hlavně v suších a teplejších letech.