Jahody
-
Fytoftorová hniloba kořene
Rostliny jsou zakrslé, listy se svinují a rostliny za teplého počasí vadnou. Starší listy jsou často zbarveny červeně. Kořenový krček napadených rostlin je na průřezu červenohnědě zbarvený.
-
Hnojení rostlin
-
Květopas jahodníkový
Tmaví až černí 2-3 mm dlouzí brouci kladou svá vajíčka do květních poupat a následně nakusují i jejich stopky. Poupata se poté lámou, vadnou a po několika dnech opadávají
-
Mravenci
Škodí na rostlinách ožíráním plodů a květů včetně poupat .
-
Mšice
Mšice sají na spodní straně listů a na vegetačních vrcholech . Napadené části se deformují a žloutnou. Rostlina je pokryta lepkavou medovicí.
-
Plevele
V jahodách se zejména vyskytuje: pcháč oset, , heřmánky, pohanka svlačcovitá, lilek černý, mléče atd.
-
Plži
Okusují stonky, lodyhy i plody. Žilky listů zpravidla nebývají poškozeny. V blízkosti okousaných částí bývá zaschlý lesklý sliz. Plži jsou aktivní v noci a v závislosti na druhu mohou vytvářet až několik generací za rok.
-
Roztočík jahodníkový
Tento drobný roztoč saje na nejmladších srdéčkový listech, které se nevyvíjejí, jsou menší a zkadeřené. Napadené rostliny během 2-3 let hynou. Tento škůdce se nejvíce rozšiřuje sadbou.
-
Skvrnitosti listů jahodníku
Na listech se vytváří drobné kulaté skvrny s bílým středem a výrazným fialovým okrajem. Někdy s mohou vyskytovat především na starších listech i celé červenohnědé skvrny.
-
Šedá hniloba jahod (Plíseň šedá)
Napadá nezralé, ale především zrající a zralé plody. Nezralé plody hnědnou, zrající a zralé měknou a hnijí. Při vlhkém počasí porůstají šedivým porostem houby.