Meruňka
-
Hnědnutí listů meruňky
V průběhu června se na listech objevují žlutozelené skvrny. Na spodní straně listu je patrné hnědnutí žilek. Skvrny postupně od středu hnědnou a listy předčasně opadávají (za teplého a deštivého počasí mohou opadávat ještě před sklizní).
-
Moniliová hniloba plodů
Plody hnědnou, měknou a hnijí. Na povrchu se vytváří světlé polštářky umístěné v kruzích. Napadené plody buď opadávají nebo vysychají a zůstávají viset na stromech. Ve skladech plody celé zčernají. Vyskytuje se hlavně u plodů napadených škůdci (např. obaleči, vosy) či jinak poškozených (krupobití).
-
Moniliová spála květů (úžeh)
Květy hnědnou a zasychají. Napadené jsou také větévky, kde části nad postiženým místem zavadají a uschlé listy zůstávají na větévkách viset. Často se vyskytuje klejotok.
-
Mravenec
Škodí na rostlinách ožíráním plodů a květů včetně poupat .
-
Mšice
Mšice sají na spodní straně listů a na vegetačních vrcholech. Napadené části se deformují a žloutnou. Rostlina je pokryta lepkavou medovicí.
-
Ochrana před jarními mrazy
Pozdní jarní mrazíky mohou poškodit nenávratně květy meruněk. Z tmavnou hlavně jejich středy (tyčinky, semeník, čnělka). Květy usychají a nevyvíjejí se plody.
-
Píďalka
Housenky píďalky vyžírají pupeny, listy, květy a plody, do nichž vyžírají velké a hluboké díry. Napadají okrasné a ovocné dřeviny.
-
Plevele
Veškeré plevelné rostliny nacházející se pod stromy či v meziřadí. Postřik nesmí zasáhnout listy ani plody. Aplikace se nesmí provádět při větru, aby nedocházelo k úletu postřikové kapaliny na zelené části rostlin.
-
Svilušky
Na listech se objevují žluté skvrny, které se postupně slévají. Žilky listů zůstávají stále zelené. Na spodní straně listů jsou okem vidět drobní pomalu se pohybující roztoči a také se zde vytváří jemná pavučinka. Vyskytuje se hlavně v suších a teplejších letech.