Okrasné rostliny a dřeviny
-
Červci
Sají na listech, řapících, stoncích i kořenech. Jsou bělaví asi 5 mm velcí a jsou kryti býlími voskovými vlákny (vatou). Nejdříve je můžeme objevit v úžlabí listů, později se šíří na ostatní části rostlin. Zvláště v chladných obdobích mohou napadat i kořeny.
-
Hnědnutí listů jehličnanů (thuje)
Nejčastěji na thujích a cypříšcích dochází k usychání vrcholků výhonů a větviček. Na odumřelých místech se objevují drobné, černé tečky (plodnice houby). Usychání listů jehličnanů může způsobovat i např. zasolení půdy nebo nedostatek hořčíku
-
Hnojení rostlin
-
Housenky bělásků, můr a osenic
Housenky těchto motýlů vykusují otvory do listů. Při silnějším napadení mohou ožírat listy tak, že zůstávají jenom hlavní žebra (žilky). Housenky se mohou i vžírat dovnitř hlávek. Místa žíru bývají znečištěna trusem.
-
Choroby hlíz a cibulí
Na hlízách cibulnatých rostlin se objevují černé až hnědé, nepravidelně velké a často propadlé skvrny. Může docházet i ke hnití hlíz. Nadzemní část žloutne a roste slaběji.
-
Krtek
Krtek žije celý svůj život pod zemí, kde si vyhrabává doupě a dlouhé chodby. Místy vyhazuje vyhrabanou zeminu na povrch v kupkách - krtinách. Tím, že dělá v zemi četné chodby, přispívá krtek k provětrávání půdy, ale škodí požíráním žížal (které vytvářejí humus) a podrýváním sazenic v zahradách. Vysoká aktivita na zahradě značí, že je přítomno hodně potravy. Aktivita krtka začíná po roztátí sněhu a končí začátkem zimy s příchodem prvních mrazů. Pro majitele zahrad je krtek někdy doslova pohromou, jelikož vyhrabávání zeminy způsobuje propad na jiných místech zahrady a tím krtek přidělává mnoho práce zahradu uvést do původního pěkného stavu.
-
Listové skvrnitosti
Na listech zpočátku většinou žlutozelené, později hnědé až černé skvrny různých velikostí. Někdy se mohou středy skvrn trhat, případně vypadávat a v listech tak vnikají otvory.
-
Molice
Bílé „mušky“ asi 0,5 cm velké, pokryté voskovou vrstvičkou, které sají na spodní straně listů. Napadené části se deformují a žloutnou. Rostlina je pokryta lepkavou medovicí.
-
Moniliová spála květů (úžeh)
Květy hnědnou a zasychají. Napadené jsou také větévky, kde části nad postiženým místem zavadají a uschlé listy zůstávají na větévkách viset. Často se vyskytuje klejotok.
-
Mravenec
Škodí na rostlinách ožíráním plodů a květů včetně poupat .
-
Mšice
Mšice sají na spodní straně listů a na vegetačních vrcholech . Napadené části se deformují a žloutnou. Rostlina je pokryta lepkavou medovicí.
-
Obaleči
Zástupci obalečovitých mají šestinohé housenky. Housenky s vlastností předení žijí většinou mezi listy a jehlicemi, v pupenech a plodech nebo ve dřeni. Motýli této čeledi létají zpravidla za šera.
-
Padlí
Na všech nadzemních částech se vytváří bělavé moučnaté povlaky. Napadené části se zbarvují šedozeleně, dochází k omezení růstu, deformacím a zasychání.
-
Píďalka
Housenky píďalky vyžírají pupeny, listy, květy a plody, do nichž vyžírají velké a hluboké díry. Napadají okrasné a ovocné dřeviny.
-
Plevele
Veškeré plevelné rostliny nacházející se pod stromy či v meziřadí. Postřik nesmí zasáhnout listy ani plody. Aplikace se nesmí aplikovat při větru, aby nedocházelo k úletu postřikové kapaliny na zelené části rostlin.
-
Plži
Okusují stonky, lodyhy i plody. Žilky listů zpravidla nebývají poškozeny. V blízkosti okousaných částí bývá zaschlý lesklý sliz. Plži jsou aktivní v noci a v závislosti na druhu mohou vytvářet až několik generací za rok.
-
Přezimující škůdci na dřevinách
Mezi přezimující škůdce na okrasných dřevinách počítáme např. svilušky, mšice, mery, píďalku podzimní, štítenky či puklice.
-
Puklice a štítenky
Sají na listech, řapících i stoncích. Jsou červenohnědě zbarvené a několik milimetrů velké. Povrch těla mají krytý tvrdým štítkem a připomínají tak hrbolky kůry. Produkují medovici a listy jsou proto lepkavé.
-
Smutnice
Drobné černé mušky, většinou vylétávající ze substrátu. Škodí jejich larvy, které poškozují kořínky rostlin.
-
Svilušky
Na listech se objevují žluté skvrny, které se postupně slévají. Žilky listů zůstávají stále zelené. Na spodní straně listů jsou okem vidět drobní pomalu se pohybující roztoči a také se zde vytváří jemná pavučinka. Vyskytuje se hlavně v suších a teplejších letech.
-
Sypavka
Různé druhy sypavek mohou napadat borovice, smrky či modříny. Dochází k postupnému žloutnutí a opadávání jehlic. Na jehlicích jsou patrné příčné čárky a hlavně černé vypouklé výstupky (plodnice houby).
-
Třásněnky
Na spodní straně listů, ale i třeba na květech saje asi 2 mm dlouhý, štíhlý a pohyblivý hmyz. Posátá místa jsou stříbřitá, lesklá a jsou na nich vidět drobné černé kupičky trusu. Mladé listy jsou v důsledku sání pokroucené.