Okurky, tykvovitá zelenina

  • Molice

    Molice

    Bílé „mušky“ asi 0,5 cm velké, pokryté voskovou vrstvičkou, které sají na spodní straně listů. Napadené části se deformují a žloutnou. Rostlina je pokryta lepkavou medovicí.

  • Mšice

    Mšice

    Mšice sají na spodní straně listů a na vegetačních vrcholech . Napadené části se deformují a žloutnou. Rostlina je pokryta lepkavou medovicí.

  • Padání klíčních rostlin

    Padání klíčních rostlin

    Dochází k napadení kořenového krčku, který vodnatí, černá a zužuje se. V místě tohoto zúžení ztrácí rostlina pevnost a láme se tzv. padá. Nejčastěji jsou napadány mladé rostlinky po vzejití. Onemocnění se vyskytuje v ohniscích.

  • Padlí okurky

    Padlí okurky

    Na listech bílé moučnaté skvrny, které se postupně spojují až vytváří souvislé povlaky a může tak dojít k pokrytí celé plochy listu. Napadené listy poté usychají. Choroba se objevuje až ve druhé polovině vegetace a napadá téměř všechny druhy tykvovitých rostlin.

  • Plíseň okurky

    Plíseň okurky

    Na starších listech se vytváří žlutozelené skvrny, které jsou ostře ohraničené žilnatinou. Za vlhka (většinou ráno) je na spodní straně listů viditelný šedočerný povlak plísně. Skvrny postupně splývají, listy usychají a rostliny hynou. V našich klimatických podmínkách napadá pouze okurky a meloun cukrový.

  • Půdní oomycety (způsobují vadnutí okurky)

    Půdní oomycety (způsobují vadnutí okurky)

    U výsevů dochází ke špatnému vzcházení, u již vzrostlých rostlin k vadnutí, které bývá zpočátku přechodné (jen za vyšších teplot), později je vadnutí nevratné. Cévní svazky rostliny mohou být zahnědlé až černé.

  • Sviluška chmelová

    Sviluška chmelová

    Na listech se objevují žluté skvrny, které se postupně slévají. Žilky listů zůstávají stále zelené. Na spodní straně listů se vytváří jemná pavučinka a jsou zde okem vidět drobní pomalu se pohybující roztoči. Vyskytuje se hlavně v suších a teplejších letech nebo ve sklenících.

  • Šedá hniloba (Plíseň šedá)

    Napadá nezralé, ale především zrající a zralé plody. Nezralé plody hnědnou, zrající a zralé měknou a hnijí. Při vlhkém počasí porůstají šedivým porostem houby.

  • Vadnutí okurky

    Vadnutí okurky

    Rostliny vadnou, zpočátku je vadnutí jen přechodné (při vyšších teplotách), ale později dochází k trvalému uvadnutí rostliny. Může docházet k zúžení a černání kořenového krčku nebo ke hnilobám kořenů.