Rajčata

  • Dvouděložné (širokolisté) plevele

    Dvouděložné (širokolisté) plevele

    V rajčatech se nejčastěji vyskytují tzv. pozdní jarní plevele např.merlíky, lebedy, laskavce, peťoury či bažantka roční.

  • Jednoděložné (trávovité) plevele

    Jednoděložné (trávovité) plevele

    Z těchto plevelů se v rajčatech nejčastěji vyskytují pýr, ježatka kuří noha, béry atd.

  • Mandelinka bramborová

    Mandelinka bramborová

    Přezimující brouci vylézají z půdy v druhé polovině května. Na spodní stranu listů kladou skupiny oranžovožlutých 1 mm velkých vajíček. Vylíhlé oranžovočervené larvy a dospělí brouci okusují listy a způsobují až holožíry.

  • Molice

    Molice

    Bílé „mušky“ asi 0,5 cm velké, pokryté voskovou vrstvičkou sají na spodní straně listů. Napadené části se deformují a žloutnou. Rostlina je pokryta lepkavou medovicí.

  • Mšice

    Mšice

    Mšice sají na spodní straně listů a na vegetačních vrcholech . Napadené části se deformují a žloutnou. Rostlina je pokryta lepkavou medovicí.

  • Nedostatek vápníku

    Nedostatek vápníku

    Na spodní straně plodů rajčat se objevují nejdříve měkké, vodnaté a světle hnědé skvrny, které později tmavnou a tvrdnou. Jedná se o poruchu, která je způsobena nedostatkem přijatelného vápníku.

  • Padání klíčních rostlin

    Padání klíčních rostlin

    Dochází k napadení kořenového krčku, který vodnatí, černá a zužuje se. V místě tohoto zúžení ztrácí rostlina pevnost a láme se tzv. padá. Nejčastěji jsou napadány mladé rostlinky po vzejití. Onemocnění se vyskytuje v ohniscích.

  • Plíseň rajčete (bramborová)

    Plíseň rajčete (bramborová)

    Na okrajích a špičkách listů se vyskytují šedozelené vodnaté skvrny. Za vlhka se na spodní straně vytvoří bělavé povlaky. Skvrny postupně hnědnou,zasychají a objevují se i na řapících nebo stoncích. Na plodech nejdříve malé šedozelené skvrny, které postupně hnědnou a mají vrásčitý povrch.

  • Septoriová skvrnitost rajčete

    Septoriová skvrnitost rajčete

    Nejvíce se objevují na nejstarších (spodních) listech 2-3 mm velké okrouhlé skvrny. Skvrny jsou šedohnědé s tmavými okraji. Okolí skvrn žloutne, postupně žloutnou a usychají celé listy. Plody nejsou napadány.

  • Sviluška chmelová (rajčata)

    Sviluška chmelová (rajčata)

    Na listech se objevují žluté skvrny, které se postupně slévají. Žilky listů zůstávají stále zelené. Na spodní straně listů se vytváří jemná pavučinka a jsou zde okem vidět drobní pomalu se pohybující roztoči. Vyskytuje se hlavně v sušších a teplejších letech nebo ve sklenících.

  • Šedá hniloba rajčat (Plíseň šedá)

    Šedá hniloba rajčat (Plíseň šedá)

    Napadá nezralé, ale především zrající a zralé plody. Nezralé plody hnědnou, zrající a zralé měknou a hnijí. Při vlhkém počasí porůstají šedivým porostem houby.