Zahrádkářská poradna - Seznam škodlivých činitelů

  • Kadeřavost broskvoně

    Kadeřavost broskvoně

    Na napadených listech se vytváří vypouklé červené puchýře. Dochází ke zkadeření listů a obvykle v průběhu června k jejich zasychání a opadu.

  • Krtek

    Krtek

    Krtek žije celý svůj život pod zemí, kde si vyhrabává doupě a dlouhé chodby. Místy vyhazuje vyhrabanou zeminu na povrch v kupkách - krtinách. Tím, že dělá v zemi četné chodby, přispívá krtek k provětrávání půdy, ale škodí požíráním žížal (které vytvářejí humus) a podrýváním sazenic v zahradách. Vysoká aktivita na zahradě značí, že je přítomno hodně potravy. Aktivita krtka začíná po roztátí sněhu a končí začátkem zimy s příchodem prvních mrazů. Pro majitele zahrad je krtek někdy doslova pohromou, jelikož vyhrabávání zeminy způsobuje propad na jiných místech zahrady a tím krtek přidělává mnoho práce zahradu uvést do původního pěkného stavu.


  • Květilka zelná (brukvovitá zelenina)

    Květilka zelná (brukvovitá zelenina)

    Na kořenech jsou bílé, asi 1 cm dlouhé larvy, které okusují kořeny a kořenový krček. Napadené rostliny zpomalují růst, žloutnou, vadnou a při silném napadení odumírají. Rostliny jdou z půdy snadno vytáhnout.

  • Květopas jabloňový

    Květopas jabloňový

    Květy se neotvírají, zůstávají zaschlé tzv. zapečené a uvnitř zpravidla najdeme asi 8 mm dlouhou, bělavou rohlíčkovitou larvu brouka.

  • Květopas jahodníkový

    Květopas jahodníkový

    Tmaví až černí 2-3 mm dlouzí brouci kladou svá vajíčka do květních poupat a následně nakusují i jejich stopky. Poupata se poté lámou, vadnou a po několika dnech opadávají.

  • Kyjatka hrachová a ostatní mšice

    Kyjatka hrachová a ostatní mšice

    Na listech, vrcholcích rostlin i luscích sají mšice někdy až 3-4 mm velké. V důsledku toho listy žloutnou a stáčejí se. Rostliny nasazují menší množství květů a lusků  



  • Listopas na hrachu

    Listopas na hrachu

    Na okrajích listů vzcházejících a mladých rostlin se objevují vykousnutí ve tvaru pravidelného půlkruhu tzv. zoubky. Způsobuje to šedohnědý asi 5 mm velký brouk. Jeho larvy vyžírají bakteriální hlízky na kořenech (produkují dusík) a jejich úbytkem dochází tedy i ke snížení výnosu.

  • Listové skvrnitosti na okrasných rostlinách

    Listové skvrnitosti na okrasných rostlinách

    Na listech zpočátku většinou žlutozelené, později hnědé až černé skvrny různých velikostí. Někdy se mohou středy skvrn trhat, případně vypadávat a v listech tak vnikají otvory.

  • Mandelinka bramborová

    Mandelinka bramborová

    Přezimující brouci vylézají z půdy v druhé polovině května. Na spodní stranu listů kladou skupiny oranžovožlutých 1 mm velkých vajíček. Vylíhlé oranžovočervené larvy a dospělí brouci okusují listy a způsobují až holožíry.

  • Mechy

    Mechy

    Mech neroste jako jiné rostliny, které vídáme v zahradě nebo volné přírodě. Neodnožuje, nemá hluboké kořeny, ale kvete a je pro něj typický zvláštní rozmnožovací cyklus. Kořeny slouží jen k přichycení; výživu totiž mechy přijímají celým svým povrchem. 

předchozí | 1 2 3 4 5 6 7 | další