Zahrádkářská poradna - Seznam škodlivých činitelů
-
Nedostatek vápníku na paprice
Na špičkách plodů paprik se objevují nejdříve měkké, vodnaté a světle hnědé skvrny, které později tmavnou a tvrdnou. Jedná se o poruchu, která je způsobena nedostatkem přijatelného vápníku.
-
Nežádoucí dřeviny
Hubení náletových dřevin, maliníků, ostružiníku, bezinek atd. Postřik nesmí zasáhnout listy ani ostatní zelené části sousedních rostlin, které nechceme hubit.
-
Nežádoucí vegetace
Veškeré zelené rostliny nacházející se např. podél plotu, chodníků, v zámkové dlažbě či na nezemědělské půdě. Postřik nesmí zasáhnout listy ani ostatní zelené části sousedních rostlin, které nechceme hubit.
-
Obaleč jablečný
Nejčastější příčina červivosti jablek. Housenky se vžírají do plodu směrem k jadřinci, vytvořená chodbička a vstupní otvor jsou vyplněny trusem. Napadené mladší plody opadávají, starší plody dozrávají poškozené.
-
Obaleč švestkový
Způsobuje červivost plodů. Postižené plody jsou měkčí, často se dříve zbarvují a dozrávají. Na povrchu plodů můžeme najít kapičky klejotoku a uvnitř růžovou housenku a hnědé kousky trusu.
-
Obaleči
Několik bobulí v hroznu je sepředeno pavučinkou a uvnitř „zámotku“ můžeme najít asi 1 cm dlouhé zelenohnědé nebo hnědočerné housenky, které vyžírají bobule.
-
Ochrana před jarními mrazy
Pozdní jarní mrazíky mohou poškodit nenávratně květy meruněk. Z tmavnou hlavně jejich středy (tyčinky, semeník, čnělka). Květy usychají a nevyvíjejí se plody.
-
Padání klíčních rostlin
Dochází k napadení kořenového krčku, který vodnatí, černá a zužuje se. V místě tohoto zúžení ztrácí rostlina pevnost a láme se tzv. padá. Nejčastěji jsou napadány mladé rostlinky po vzejití. Onemocnění se vyskytuje v ohniscích.
-
Padlí
Na listech bílé moučnaté skvrny, které se postupně spojují až vytváří souvislé povlaky a může tak dojít k pokrytí celé plochy listu. Napadené listy poté usychají. Choroba se objevuje až ve druhé polovině vegetace a napadá téměř všechny druhy tykvovitých rostlin.
-
Padlí jabloně
Na listech, letorostech a květech se vytvářejí bělavé moučnaté povlaky. Dochází k deformacím a zasychání listů i letorostů. Na plodech se napadení projevuje rezavým zbarvením ve tvaru sítě.