Zahrádkářská poradna - Seznam škodlivých činitelů
-
Plíseň rajčete (bramborová)
Na okrajích a špičkách listů se vyskytují šedozelené vodnaté skvrny. Za vlhka se na spodní straně vytvoří bělavé povlaky. Skvrny postupně hnědnou, zasychají a objevují se i na řapících nebo stoncích. Na plodech nejdříve malé šedozelené skvrny, které postupně hnědnou a mají vrásčitý povrch.
-
Plíseň révy
Na listech žlutozelené „olejové“ skvrny. Na spodní straně skvrn je bělavý povlak. Napadené mladé bobule hnědnou a zasychají.
-
Plodomorka hrušková
Napadené vyvíjející plody jsou zdeformované, vnitřek plodu je dutý a černý. Toto poškození způsobují nažloutlé 3-4 mm velké larvy škůdce, které plody vyžírají.
-
Plodomorka zelná (Bejlomorka zelná)
Drobné 2-3 mm velké larvy napadají z horní strany řapíky listů, ty tloustnou a ohýbají se. Rostliny často nevytvářejí hlávky a naopak vytváří nové postraní výhony. Napadá hlavně květák, hlávkové zelí, kapustu, ředkev a salát.
-
Plži
Okusují stonky, lodyhy i plody. Žilky listů zpravidla nebývají poškozeny. V blízkosti okousaných částí bývá zaschlý lesklý sliz. Plži jsou aktivní v noci a v závislosti na druhu mohou vytvářet až několik generací za rok.
-
Pochmurnatka mrkvová
Listy žloutnou a odumírají. Na kořenu jsou viditelné požerky od žlutobílých larev. Poškozená místa zahnívají.
-
Přezimující škůdci na jabloni
Mezi přezimující škůdce počítáme např. svilušky, mšice, mery, píďalku podzimní, štítenky či puklice.
-
Přezimující škůdci na okrasných dřevinách
Mezi přezimující škůdce na okrasných dřevinách počítáme např. svilušky, mšice, mery, píďalku podzimní, štítenky či puklice.
-
Půdní oomycety (způsobují vadnutí okurky)
U výsevů dochází ke špatnému vzcházení, u již vzrostlých rostlin k vadnutí, které bývá zpočátku přechodné (jen za vyšších teplot), později je vadnutí nevratné. Cévní svazky rostliny mohou být zahnědlé až černé.
-
Puklice a štítenky
Sají na listech, řapících i stoncích. Jsou červenohnědě zbarvené a několik milimetrů velké. Povrch těla mají krytý tvrdým štítkem a připomínají tak hrbolky kůry. Produkují medovici a listy jsou proto lepkavé