Zahrádkářská poradna - Seznam škodlivých činitelů
-
Rakovinné odumírání peckovin
Na větvích a kmenech nejčastěji v místech větvení nebo poranění např. po řezu se objevují tmavě zbarvená mírně propadlá místa a klejotok. Části nad postiženými místy postupně usychají.
-
Rez hrušně (rzivost hrušně)
Na vrchní straně listů se objevují počátkem léta červené až oranžové oválné skvrny. Na spodní straně listů se vytváří pohárkovité zduřeniny. Jedná se o dvojbytnou rez tzn. přezimuje na jalovcích (jalovec čínský a jalovec klášterský), kde vytváří hnědé sloupce zimních výtrusů. K infekcím hrušně poté dochází těsně před květem či v průběhu jejich kvetení.
-
Roztočík jahodníkový
Tento drobný roztoč saje na nejmladších srdéčkový listech, které se nevyvíjejí, jsou menší a zkadeřené. Napadené rostliny během 2-3 let hynou. Tento škůdce se nejvíce rozšiřuje sadbou.
-
Rzivost růže (rez růžová)
V průběhu léta se na vrchní straně listů objevují drobnější žluté skvrny. Na spodní straně listů se v místě skvrn tvoří polštářky (kupky), které jsou nejprve také žluté a na podzim z černají.
-
Sazovitost jablek
Na plně vyvinutých, zrajících a již sklizených plodech se objevují okrouhlé šedočerné sazovité skvrny. Skvrny jdou obvykle z plodů setřít, ale plody jsou špatně skladovatelné a nevzhledné.
-
Septoriová skvrnitost listů celeru
Zejména na starších listech vznikají drobné 1-3 mm světle hnědé skvrny se žlutým lemem. Bulvy jsou malé a nekvalitní.
-
Septoriová skvrnitost rajčete
Nejvíce se objevují na nejstarších (spodních) listech 2-3 mm velké okrouhlé skvrny. Skvrny jsou šedohnědé s tmavými okraji. Okolí skvrn žloutne, postupně žloutnou a usychají celé listy. Plody nejsou napadány.
-
Skvrnitost listů
Na vrchní straně listů drobné 1-2 mm velké červené skvrny. Skvrny postupně hnědnou a listy následně žloutnou či červenají a opadávají.
-
Skvrnitosti listů jahodníku
Na listech se vytváří drobné kulaté skvrny s bílým středem a výrazným fialovým okrajem. Někdy s mohou vyskytovat především na starších listech i celé červenohnědé skvrny.
-
Sloupečková rzivost (rez vejmutovka) na angreštu
Na horní straně listů se od června objevují světle žluté skvrny. Na spodní straně nejdříve žluté kupky (letní výtrusy), později tmavě hnědé kupky (zimní výtrusy). Listy postupně žloutnou a opadávají. Jedná se o dvojbytnou rez tzn. přezimuje na větvích borovic (především borovice vejmutovka) a od května se přesunuje na angrešt či rybíz (nejčastěji černý rybíz).